Athletics Readiness: Warriors Win Boys’ and Girls’ School District Championship

The Edmonds-Woodway Warriors won the boys’ and girls’ team athletics titles at the 2022 Edmonds School District Championships held Friday at Edmonds Stadium.

Boys’ team Warrior earned their victory by just 5.5 points over runners-up Lynnwood; the Lady Warriors easily outpaced second-placed Meadowdale.

To view all Edmonds School District Championship Game results, click www.athletic.net/TrackAndField/453386/results.

Prep Track: Edmonds School District Championships, May 6

Team scores:
Boys – 1) Edmonds-Woodway 160.5
2) Lynnwood 155
3) Meadowdale 138.5
4) Mountlake Terrace 55

Girls – 1) Edmonds-Woodway 221.5
2) Meadowdale 136
3) Lynnwood 98
4) Mountlake Terrace 78.5

Winners of the individual events (boys):
— Hans Beck (Meadowdale), 100 meters (11.51)
— Hans Beck (Meadowdale), 400 meters (51.67)
— Alec Rust (Edmonds-Woodway), javelin (162-11)
— Alec Rust (Edmonds-Woodway), pole vault (14-00)
— John Miguel Hurtado (Lynnwood), 200 yards (23.45)
— John Patterson (Meadowdale), 800 meters (2:06.89)
— Brandon Miller (Lynnwood), 1600 meters (4:39.73)
— Daxtyn Castagnetta (Lynnwood), 3200 meters (10:20.52)
— Ever Yamada (Edmonds-Woodway), 110 meters hurdles (16.98)
— Deklund DeBell (Meadowdale), 300 meters hurdles (42.14)
— Andrew Archide, John Miguel Hurtado, Pavin Soumpholphakdy, Jordan Whittle (Lynnwood), 4×100 meter relay (43.87)
— Hans Beck, Deklund DeBell, John Patterson, Isaac Carlson (Meadowdale), 4x400m relay (3:32.65)
— Gage Berger (Edmonds-Woodway), shot put (41-01.25)
— Pavin Soumpholphakdy (Lynnwood), record (110-05)
— Nathaniel Wilder (Lynnwood), high jump (6-00)
— Matthew Flores (Mountlake Terrace), long jump (19-07)
— Will Bates (Edmonds-Woodway), triple jump (37-08)

Winners of the individual events (girls):
— Tresley Love (Meadowdale), 100 yards (12.93)
— Tresley Love (Meadowdale), 200 meters (26.13)
— Tresley Love (Meadowdale), 400 meters (58.28)
— Jemma Willcox (Edmonds-Woodway), 800 meters (2:35.52)
— Jemma Willcox (Edmonds-Woodway), 1600 meters (5:25.65)
— Stella Smith (Edmonds-Woodway), 3200 meters (12:02.18)
— Rachel Meas (Meadowdale), 100 meters hurdles (17.65)
— Katelyn Ely (Edmonds-Woodway), 300 meters hurdles (49.87)
— Jamie Livingston, Vivianna Adkins, Sydney Chappell, Naomi Limb (Edmonds-Woodway), 4x100m relay (51.76)
— Jamie Livingston, Sydney Chappell, Vivianna Adkins, Naomi Limb (Edmonds-Woodway), 4×200 meter relay (1:48.73)
— Tresley Love, Kesley Love, Aubrianna Sadler, Sonja Amy (Meadowdale), 4x400m relay (4:11.15)
— Halle Waram (Edmonds-Woodway), shot put (33-06.75)
— Claire Stroh (Edmonds-Woodway), record (98-06)
— Alexis Dresher (Mountlake Terrace), javelin (118-10)
— Sonja Amy (Meadowdale), high jump (4-10)
— Clara Rothschiller (Edmonds-Woodway), pole vault (8-00)
— Julia Meas (Meadowdale), long jump (16-02.50)
— Vianca Quinones (Edmonds-Woodway) triple jump (33-00.50)

— Story and photos by Doug Petrowski

Comments are closed.