6A High School Swim: Skyridge’s Katelyn Andrist Breaks State Record

Skyridge senior Katelyn Andrist etched her name into the state record books on Friday afternoon.

In his 500-yard freestyle streak in Friday’s preliminary round of the 6A state swim meet at BYU, Andrist broke a state record that had stood since 2011. His scintillating time of 4:55.28 – which was 21 seconds faster than the next qualifier – eclipsed the old state record of 4:56.96 set by Brighton’s Amanda Barrett over a decade ago.

At the Region 4 meet on January 29, Andrist set a new 6A record with a time of 5:00.96, but slashed that performance by five seconds on Friday. She’ll have a chance to go even lower on Saturday in the 6A state swim meet final at BYU which begins at 9:45 a.m.

The Lone Peak Girls and American Fork Boys are the defending state champions this weekend, and after winning their respective home meet two weeks ago, the two will be favorites to repeat on Saturday.

Andrist’s race wasn’t the only record-breaking race on Friday.

Mountain Ridge senior Anna Wekuluk set a new 6A state record in the 50-yard freestyle as she swam the first leg of the 200-yard freestyle relay clocking 24.46. She owned the previous 6A record with a time of 24.59 which she swam in December.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.

6A Girls State Swim Meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

  1. Mountain Ridge, 1:51.30.
  2. West, 1:52.57.
  3. Solitary peak, 1:53.41.
  4. Davis, 1:54.94.
  5. American fork, 1:55.95.
  6. Herriman, 1:57.99.
  7. Riverton, 1:58.70.
  8. Corner Canyon, 2:00.22.

200 free

  1. Katelyn Andrist, Skyridge, 1:52.24.
  2. Emme Brewer, Lone Peak, 1:58.42.
  3. Haylee Tiffany, Lone Peak, 1:59.93.
  4. Isabella Robinson, Lone Peak, 2:01.85.
  5. Jade Updike, Copper Hills, 2:02.17.
  6. Chloe Rasband, Layton, 2:02.45.
  7. Lily Afualo, Corner Canyon, 2:02.88.
  8. Shelby Clegg, American Fork, 2:03.10.

200 individual medley

  1. Taylor Bennett, Lone Peak, 2:11.22.
  2. Grace Wilson, Lone Peak, 2:14.79.
  3. Lily Hyde, Pleasant Grove, 2:15.54.
  4. Madeleine Brennan, West, 2:15.56.
  5. Eldeann Anderson, American Fork, 2:16.15.
  6. Teal Edholm, Farmington, 2:19.19.
  7. Caroline Cooper, West, 2:19.38.
  8. Angela Roberts, West, 2:22.09.

50 free

  1. Ofa Fa, West, 24.87.
  2. Sophie Scoville, Pleasant Grove, 24.94.
  3. Addie Harding, American Fork, 25.12.
  4. Layla Walker, Weber, 25.20.
  5. Jamie Horne, Kearns, 25.23.
  6. Gennovah Hansen, Mountain Ridge, 25.33.
  7. Chalisse Rich, Mountain Ridge, 25.46.
  8. Dylan Egbert, Lone Peak, 25.54

100 butterfly

  1. Anna Wekluk, Mountain Ridge, 58.38.
  2. Madeleine Brennan, West, 1:00.13.
  3. Mehlissa Young, Kearns, 1:01.04.
  4. Olivia Baliguat, Westlake, 1:01.16.
  5. Grace Wilson, Lone Peak, 1:01.35.
  6. Caroline Cooper, West, 1:01.54.
  7. Chloe Rasband, Layton, 1:01.77.
  8. Lucy Haymond, Riverton, 1:02.40.

100 freestyle

  1. Lauryn Hall, Davis, 53.93.
  2. Dani Canon, Skyridge, 54.13.
  3. Ofa Fa, West, 54.17.
  4. Kennedy Bennett, Lone Peak, 55.15.
  5. Gennovah Hansen, Mountain Ridge, 55.34.
  6. Jamie Horne, Kearns, 55.40.
  7. Isabella Robinson, Lone Peak, 55.65.
  8. Ava Clegg, Lone Peak, 55.87.

500m free

  1. Katelyn Andrist, Skyridge, 4:55.28.
  2. Taylor Bennett, Lone Peak, 5:16.64.
  3. Emme Brewer, Lone Peak, 5:22.34.
  4. Haylee Tiffany, Lone Peak, 5:22.44.
  5. Lily Afualo, Corner Canyon, 5:34.20.
  6. Abigail Wayman, Weber, 5:34.30.
  7. Hallie Larsen, Westlake, 5:38.57.
  8. Jade Updike, Copper Hills, 5:38.98.

Relay 200 free

  1. Solitary peak, 1:40.51.
  2. Mountain Ridge, 1:41.87.
  3. American range, 1:43.21.
  4. Pleasant Grove, 1:43.80.
  5. Kearns, 1:45.59.
  6. Layton, 1:46.00.
  7. Herriman, 1:46.23.
  8. Westlake, 1:46.64.

100 backstroke

  1. Lily Hyde, Pleasant Grove, 58.90.
  2. Kalia Merrill, Davis, 1:00.73.
  3. Addie Harding, American Fork, 1:00.75.
  4. Paige Kelsey, American Fork, 1:00.91.
  5. Kennedy Bennett, Lone Peak, 1:01.15.
  6. Dani Cannon, Skyridge, 1:01.57.
  7. Ruby Winget, Corner Canyon, 1:02.13.
  8. Layla Walker, Weber, 1:02.18.

100 breaststroke

  1. Chalisse Rich, Mountain Ridge, 1:07.79.
  2. Eideann Anderson, American Fork, 1:08.11.
  3. Ava Clegg, Lone Peak, 1:09.32.
  4. Angela Roberts, West, 1:09.49.
  5. Anya Clark, Skyridge, 1:10.19.
  6. Lauryn Hall, Davis, 1:10.55.
  7. Alisha Thomas, Lone Peak, 1:11.81.
  8. Marissa Visser, Copper Hills, 1:11.92.

400m freestyle relay

  1. Solitary Peak, 3:38.65.
  2. West, 3:46.18.
  3. Skyridge, 3:46.85.
  4. Pleasant Grove, 3:53.61.
  5. Layton, 3:53.87.
  6. Corner Canyon, 3:54.17.
  7. Copper Hills, 3:56.37.
  8. Bingham, 3:58.18.

6A Boys State Swim Meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

  1. Corner Canyon, 1:39.47.
  2. Hunter, 1:40.23.
  3. Kearns, 1:40.45.
  4. Skyridge, 1:40.80.
  5. Westlake, 1:41.41.
  6. Davis, 1:42.96.
  7. Herriman, 1:43.68.
  8. American fork, 1:45.11.

200 free

  1. Yan Dvorteskiy, West, 1:42.96.
  2. Easton Smith, Riverton, 1:46.59.
  3. Davis Miller, American Fork, 1:47.29.
  4. Cole Ehat, American Fork, 1:47.69.
  5. Ethan Murray, Herriman, 1:49.20.
  6. Nate Moir, Skyridge, 1:49.34.
  7. Corbin Lawes, Hunter, 1:49.94.
  8. Gavin Voshell, Syracuse, 1:50.42.

200 individual medley

  1. Jes Day, American Fork, 1:57.15.
  2. Joseph Biesinger, Kearns, 1:58.61.
  3. Caleb Wynn, American Fork, 1:59.74.
  4. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 2:00.69.
  5. Wade Ogden, Skyridge, 2:01.45.
  6. Karson Spencer, Corner Canyon, 2:02.74.
  7. Benjamin Eberly, Taylorsville, 2:02.94.
  8. Brandyn Blackwood, Westlake, 2:05.37.

50 free

  1. Trey Jackson, Mountain Ridge, 21.62.
  2. Angel Nunez-lanza, Hunter, 21.68.
  3. Sawyer Portillo, Syracuse, 21.86.
  4. Cameron Barney, Westlake, 21.97.
  5. Ryan McNeill, Corner Canyon, 10:20 p.m.
  6. Sam Carlson, Davis, 22.29.
  7. Sam Williams, Roy, 22.31.
  8. Jaxon Barlow, Corner Canyon, 10:45 p.m.

100 butterfly

  1. Karson Spencer, Corner Canyon, 52.19.
  2. Easton Smith, Riverton, 53.18.
  3. Domingo Contreras, West, 53.32.
  4. Sawyer Portillo, Syracuse, 54.02.
  5. Caleb Wynn, American fork, 54.92.
  6. Nathaniel Harris, Pleasant Grove, 55.00.
  7. Koen Smith, Cyprus, 55.19.
  8. Braden Fairbanks, Pleasant Grove, 55.47.

100 freestyle

  1. Kanyon Page, Syracuse, 57.33.
  2. Cole Ehat, American fork, 49.16.
  3. Sam Williams, Roy, 49.16.
  4. Sam Carlson, Davis, 49.26.
  5. Neil Bennett, Bingham, 49.34.
  6. Trey Jackson, Mountain Ridge, 49.92.
  7. Ryan McNeill, Corner Canyon, 50.14.
  8. Cameron Barney, Westlake, 50.39.

500m free

  1. Yan Dvorteskiy, West, 4:45.86.
  2. Jes Day, American Fork, 4:46.21.
  3. Ethan Murray, Herriman, 4:52.86.
  4. Nate Moir, Skyridge, 4:53.85.
  5. Nathan Dutton, Lone Peak, 4:58.01.
  6. Weston Hopkins, Hunter, 4:59.24.
  7. Bryan Bunker, Kearns, 5:01.06.
  8. Corbin Lawes, Hunter, 5:01.79.

Relay 200 free

  1. American fork, 1:30.13.
  2. Syracuse, 1:30.79.
  3. West, 1:30.83.
  4. Hunter, 1:31.43.
  5. Pleasant Grove, 1:31.46.
  6. Mountain Ridge, 1:31.78.
  7. Corner Canyon, 1:32.47.
  8. Layton, 1:32.60.

100 backstroke

  1. Angel Nunez-lanza, Hunter, 51.60.
  2. Kanyon Page, Syracuse, 51.59.
  3. Spencer Stowers, Skyridge, 52.42.
  4. Brandyn Blackwood, Westlake, 52.78.
  5. Davis Miller, American fork, 53.96.
  6. Domingo Contreras, West, 54.93.
  7. Bryton Simons, Mountain Ridge, 55.65.
  8. Lincoln Burr, Skyridge, 55.66.

100 breaststroke

  1. Joseph Biesinger, Kearns, 58.34.
  2. Sohnnie Wesemann, Cyprus, 59.35.
  3. Mason Draxler, Farmington, 1:01.09.
  4. Wade Ogden, Skyridge, 1:01.26.
  5. Roman Christenot, Kearns, 1:02.52.
  6. Isaac Davenport, Weber, 1:03.05.
  7. Konnor Spencer, Corner Canyon, 1:03.49.
  8. Benjamin Eberly, Taylorsville, 1:03.53.

400m freestyle relay

  1. Syracuse, 3:20.16.
  2. West, 3:21.77.
  3. American fork, 3:22.97.
  4. Kearns, 3:23.03.
  5. Mountain Ridge, 3:24.30.
  6. Pleasant Grove, 3:24.32.
  7. Corner Canyon, 3:25.47.
  8. Layton, 3:26.16

.

Comments are closed.